Dekret ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, podle kterého je moskevská vláda povinna zavést ekonomické sankce proti zemím vyzbrojujícím Gruzii, se týká především České republiky. Už roky patříme mezi hlavní dodavatele vojenského materiálu pro gruzínskou armádu. Byly doby, kdy to nebylo příliš košer, nyní ovšem vzkaz vyvolává jistou vlasteneckou pýchu: pomáháme přece zemi zoufale se snažící udržet si nezávislost na ruském obrovi. Český obchod se zbraněmi je ovšem závislý na ruských komponentech, a tak je tu jedno nemalé riziko. Že totiž zdejší zbrojařští lobbisté vystrašeně prosadí konec gruzínských obchodů právě v době, kdy se ta věc stává národním zájmem a solidaritou vysoce strategické důležitosti.

Tři G

Podle názoru Evropské unie, USA a ostatních zemí kromě Ruska a Nikaraguy je Abcházie stále součástí gruzínského území. Umístění tamních ruských základen je tedy jasnou kremelskou provokací. Odezva ve světě je ale nulová, diplomaté zatím mlčí i k Medveděvovu dekretu.

Politici jsou prostě opatrní. Jak upozornil nedávno londýnský Ústav pro strategická studia, klíčovým úkolem NATO je v současné době úspěšný konec afghánské mise. A k tomu NATO podle studie potřebuje Rusko a severní cesty pro zásobování. Pro Gruzii to nevypadá dobře. Význam rusko-gruzínského konfliktu pro globální bezpečnost byl totiž hodně brzy překryt světovou ekonomickou krizí, americkými prezidentskými volbami a nejnověji válkou v Gaze. Počáteční tah…

2009_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte