0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika20. 12. 20095 minut

Trápení modrých nekončí

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

ODS čekají výbušné Vánoce

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Po krizi kolem nedávného kongresu, kdy se ukázalo, že ODS sice není nadšená z toho, že ji dál vede Mirek Topolánek, ale jinou alternativu nemá, postihly konzervativce další potíže. Hlasování o rozpočtu rozpoutalo spor o to, zda dál podporovat Fischerovu vládu, nebo se od ní distancovat.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Nečitelnost versus odpovědnost

Vypadalo to jako kompromis, s nímž se všichni ve straně víceméně smířili. ODS předminulý týden sice nezvedla ruku pro rozpočet, jemuž ve sněmovně zásluhou ČSSD, komunistů a v některých bodech i lidovců nabobtnal už tak velký deficit, ale odchodem z jednacího sálu umožnila jeho přijetí.

Jenže smíření nejsou občanští demokraté ani omylem. Nejvýraznější hlas zazněl od poslance Borise Šťastného, který se za postup při hlasování o rozpočtu minulý týden dokonce omluvil v dopise spolustraníkům a voličům. „Dostal jsem se do palby esemesek, nikdo z mých kolegů nechápal, proč jsme se takto zachovali,“ vysvětluje Šťastný důvody, které ho k vysvětlení vedly. „Tahle ambivalentní pozice nám strašně škodí, chováme se sice státnicky, ale necháváme TOP 09, aby slízla smetanu a brala nám voliče.“ Na rozdíl od ODS byla totiž Schwarzenbergova a Kalouskova partaj…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc