35A_kodan02_R50_2009_n.jpg
35A_kodan02_R50_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Bohaté i chudé země musejí ustoupit, aby se jim v Kodani podařilo dosáhnout dohody; poté se musejí zaměřit na stanovení ceny uhlíku.

35A_kodan02_R50_2009_s.jpg
35A_kodan02_R50_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Vedoucí představitelé z celého světa momentálně rozhodně nemají nouzi o problémy, které je třeba naléhavě řešit. I proto může přítomnost zhruba stovky z nich na dvoutýdenním jednání zahájeném 7. prosince v Kodani s cílem navázat na Kjótský protokol o klimatických změnách leckomu připadat trochu jako rozmařilost. Povede se spousta řečí o záchraně planety, pořídí se bezpočet fotografií politiků ve tmavých oblecích a s vážnými výrazy ve tvářích, a pokud bude vše probíhat podle plánu, dospěje se i k dohodě o snížení emisí, jež má zamezit růstu teplot, který je beztak možná zanedbatelný a srovná se sám od sebe.

Možná tomu tak je, ale možná také není. Důsledky klimatických změn jsou nejisté, a proto je obtížné přesvědčit lidi, aby na ně vynakládali peníze. Pokud totiž není jisté, že vůbec vznikne nějaká škoda, není jisté ani to, zda z odvracení takové škody bude plynout nějaký užitek. Avšak právě kvůli této nejistotě musí lidstvo brát problém klimatických změn vážně. Kdybychom si totiž byli jistí, že teplota vzroste o 2 až 3 ºC, pak bychom se mohli svobodně rozhodnout, že se s tím smíříme. Jenže my nevíme, kam až teploty mohou růst. Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) ustavený Organizací spojených národů, aby v otázce…

2009_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte