2009-198-mobr-39AR052009n.jpg
2009–198-mobr-39AR052009n.jpg • Autor: Respekt

2009-198-vobr-39AR052009.jpg
Fotografie: „Chtěla jsem se vydat na klidnou demonstraci…“ – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Původně jsem se těšila na příjemný den. Předminulé úterý jsem měla v práci naplánovanou jenom jednu schůzku. Odpoledne měla přijet kamarádka ze Slovenska, chtěla jsem ji provést po muzeích a pak se s ní vydat na klidnou protivládní demonstraci. Cesta po muzeích se nám ale nějak protáhla a na demonstraci jsme úplně zapomněly.

Když jsme však nakonec přece jenom vyrazily do historického centra Rigy, potkaly jsme několik skupinek rozvášněných mladých lidí – někteří mávali lotyšskými vlajkami, jiní zase ruskými a všichni vykřikovali něco, čemu nebylo příliš rozumět. Mělo být hůř. Zanedlouho došlo na vymlácená okna v budově parlamentu, vyrabovaná a zničená auta. Byla to spontánní agrese bez konkrétního poselství, dodnes není jasné, co přesně ti lidé vlastně chtěli.

Neviděla jsem samozřejmě demonstraci poprvé. Když mě rodiče vzali v roce 1989 s sebou, abychom se zapojili do živého řetězce symbolizujícího společný osud pobaltských států, bylo mi deset let. Na podzim 2007 jsem byla v Gruzii, když opozice organizovala po celé zemi shromáždění proti prezidentu Saakašvilimu a blokovala silnice. I když jsem se ale tehdy třeba ocitla uprostřed davu, necítila jsem se jeho součástí, můj život se ubíral vlastní cestou. Poslední dobou jsem před politikou oči zavřela úplně a schválně jsem se dívala jinam a nestarala se o věci, které se mě přímo nedotýkají.

Teď to bylo jiné

2009_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte