Americká závislost na Číně, která drží americké vládní dluhopisy o hodnotě nějakých 800 miliard dolarů, může podle některých kritiků Baracka Obamy za údajně ponižující návštěvu, již tam prezident USA minulý týden absolvoval. Raději zahrnul chválou čínské úspěchy, než aby vůdce Číny sekýroval za její nedostatky. Jiní kritici zašli dál a usoudili, že tento smířlivý přístup je zcela v souladu s dalšími ostudami během jeho asijské cesty. V Japonsku se hluboko poklonil císaři Akihitovi. V Singapuru se zúčastnil schůzky s vůdci z jihovýchodní Asie, mezi nimiž byl i premiér odporné barmské diktatury.

V japonském i barmském případě byla kritika nemístná. Japonsko je důležitý spojenec a zaslouží si zdvořilý přístup bez ohledu na někdejší zločiny. Izolace Barmy nikomu neprospívá.

I v čínském případě má Barack Obama určitě pravdu, když se snaží vybudovat vztah postavený na potřebě spolupráce a partnerství, a ne na nevyhnutelném nesouladu a rivalitě. Opětovné vyvážení globální ekonomiky, zastavení klimatických změn a zkrocení nukleárních ambicí Íránu a Severní Koreje, to vše si žádá čínsko-americké týmovou práci a je v zájmu obou zemí i zbytku světa.

Obamovi kritici ovšem mají pravdu v tom, že se mohl a měl hlasitě zastat amerických principů a ostřeji se ohradit proti choreografii návštěvy, která měla za cíl uchránit Číňany před jeho přesvědčovacími schopnostmi. Prezident řekl, že ačkoli Amerika nechce svůj systém vnucovat jiným zemím, domnívá se,…

2009_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte