64A_styrsky_R47_2009_n.jpg
64A_styrsky_R47_2009_n.jpg • Autor: Respekt

V dějinách české kultury není člověka hodnějšího opovržení než Jan Mukařovský, jeho jméno je hanebnost sama, nikdo si nenamlouvej opak, není možné v něm zachránit ani učitele ani vědce ani Čecha ani člověka.“ Sotvakdy se v českém jazyce zrodila strašnější kletba než tato, pocházející z pamětí Václava Černého. O jejich pisateli je známo, že uměl křivdit – zvlášť oponentům o tolik odlišným, jako byl jeho o čtrnáct let starší univerzitní kolega. Černý šel světem jako španělský hidalgo a sváděl své literární zápasy před publikem sám, zatímco Mukařovský se – pro Černého ne zcela srozumitelně – skryl pod ochranou kolektivu, Pražského lingvistického kroužku. Za druhé světové války, kdy český vzdělanec podle Černého měl tak jako vždy jít příkladem a zapojit se do odboje, se Mukařovský na sedm roků odmlčel. Jejich životy se však rozešly zejména po únoru 1948, kdy režim, který Mukařovského vyzdvihl, Černého zlikvidoval.

64A_styrsky_R47_2009_s.jpg
64A_styrsky_R47_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Svět, to jsou struktury
Humanisticky orientovaní vědci záviděli přírodovědcům průzračné pravdy jejich nauk od doby, kdy Newton vylíčil vesmír prostě a jasně jako kulečník – a nepřestali o ně usilovat ani poté, co Einsteinovy a další objevy tuto představu zkomplikovaly. Mít tak metodu, která by zafungovala stejně za všech okolností! Jedním z nejheroičtějších pokusů o nalezení této metody se v minulém…

2009_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte