Petra Procházková
Petra Procházková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Jedna vyzývavá, extravagantní, s vlasy jako rozcuchaná lví hříva, v oděvu rozevlátém a zpravidla hodně odhalujícím. Druhá kultivovaná, ve skvěle padnoucích kostýmcích a s madonovsky nevinným úsměvem. Hvězda ruského popu Alla Pugačevová a její kamarádka, nejkrásnější premiérka současnosti, cílevědomá a sebevědomá Julija Tymošenková. Nikdy by mne nenapadlo, že by se ty dvě mohly dát dohromady. Ale teď, když to udělaly, mi to připadá geniální. Ruska Pugačevová zhrzená nesolidárním postojem ruských médií i politiků, kteří jí nevycházejí vstříct, a Ukrajinka Tymošenková opuštěná svými politickými druhy, se spolčily. Alla dokonce poprvé letos uspořádá vánoční, jubilejní dvacátý megakoncert nikoliv v moskevském Kremlu, ale v Kyjevě. A nebude to koncert ani tak vánoční, jako předvolební, na podporu kamarádky Julije, která se chce stát prezidentkou.

Petra Procházková
Petra Procházková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Tenhle tandem je něco nového. Na východní (vlastně i na západní) politické scéně vzniká první ženský ryze politický spolek. Vždycky jsem si myslela, že v nich je i naše politická šance. Namísto českých rozhádaných političek, které se záhy po vstupu do politické sféry změnily v lovkyně a vytvořily se svými mužskými kolegy páry, jsem čekala samostatně myslící bytosti, ženský poslanecký klub, mnohem více žen nejen na křeslech ministerských, ale i na tvrdších židlích pro poradce… vlastně poradkyně, jednatelky, velvyslankyně, tajemnice či výkonné ředitelky. Namísto machistického schůzování, zakládání stran a brutálních spiknutí jsem žila v naději na čistě ženské spolčování se. Žen by i v ideálním případě v politice bylo tak málo, že by stěží vytvořily spolek jeden, což by bylo jeho nespornou výhodou. SŽOPM (Spolek žen za očistu politiky od machismu) by si za první úkol vytyčil zklidnit hormony. Pak, namísto aby se Vondráčková soudila s Kubišovou, by se spolčily s do té doby rozhádaným zeleným ženským politickým torzem reprezentovaným třeba Zubovou a Jaques. Usmířit se a zanadávat si na nemožné partnery by jistě dokázala i paní Talmanová a Paroubková. Pozvaly by si k tomu zneuznanou paní Borůvkovou a spojit by se mohly třeba s herečkou Holubovou reprezentující havlovské křídlo. Asi by bylo nevhodně protekcionistické, aby SŽOPM předsedala paní Klausová, ale členkou by se stát rozhodně měla, neboť ať mi nikdo neříká, že to doma nemá těžké.

Příští týden píše Václav Cílek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte