Minulý týden

Minulý týden

minuly_tyden_s.jpg

Meteorologové oznámili občanům, že podzim bude krásný jako už dlouho ne. Ivan Jirous oslavil 65. narozeniny. Vláda přišla s návrhem očkovat děti zdarma proti pneumokoku. Za 11 milionů korun bylo v Praze na aukci vydraženo Fillovo Zátiší s mandolínou. Politikům klesly platy. Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová přijala ve Washingtonu svého českého kolegu Jana Kohouta a vysvětlila mu, že Spojené státy ustoupily od plánů na radarovou základnu v Brdech nikoli na nátlak Kremlu, ale proto, že je pro ně výhodnější hlídat svoji bezpečnost jinak.
Naše vztahy s Amerikou narazily na své limity a byla by chyba si to ještě rozházet se spojenci v Evropě. Protože kdo nám zbude? Rusové v Karlových Varech, odpověděl bývalý vicepremiér Alexandr Vondra na dotaz Lidových novin, zda jeho současný vstřícný postoj k evropské Lisabonské smlouvě není po radarovém krachu něco jako „vytí s vlky po Mnichovu“.
Česko se musí mnohem více obávat nadměrně regulované Evropské unie než Ruska, kde je dnes politický systém a svoboda nejlepší a nejvyšší za poslední dvě tisíciletí jeho historie, prohlásil podle Hospodářských novin prezident republiky Václav Klaus v New Yorku, kam odjel zastupovat zemi na světové konferenci OSN o klimatu. Důvěra tuzemské veřejnosti v prezidenta Klause vzrostla ze srpnových 59 na zářijových 63 procent. České aerolinie zrušily lety do New Yorku a posílily spoje s Moskvou, Jekatěrinburgem a Taškentem. Iniciativa Freedom not Fear uspořádala v Praze pochod proti strachu.
Kladu si otázku, jak bych zareagoval, kdyby mne nějaká zvrhlá autorita postavila před rozhodnutí, zda proti své vůli spolupracovat, nebo navždy opustit práci, kterou miluji – a odpověď na to asi nikdy nenajdu, prohlásil v rozhovoru pro Lidové noviny mladý divadelní režisér Daniel Špinar. Ve stodole u Hradce Králové objevili mercedes, v němž při atentátu československých parašutistů našel svou smrt Heydrich. Česká veřejnost se jako každý rok připojila k oslavám evropského Dne bez aut. Drahé kakao zvedlo ceny čokolády. Sběrny začaly znovu vykupovat starý papír. Papež Benedikt XVI. navštívil Česko a aktivisté ze skupiny Condom Positive rozdali při té příležitosti deset tisíc krabiček prezervativů s nápisem Papa said no! And you?, čímž chtěli vyjádřit protest proti papežovu odmítání kondomů jako prevence proti AIDS. Čeští pivaři odjeli do Mnichova na Oktoberfest.
Lžete. Padesát let jsem naopak – v rámci svých skromných možností – přispíval k pádu železné opony. Na rozdíl od vás, odpověděl první český prezident Václav Havel na prohlášení předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který Havla kvůli jeho podpoře americké radarové základny v Česku nazval „mužem, který touží po světě železných opon“. Čeští tenisté porazili Chorvaty a po 29 letech opět postoupili do finále Davis Cupu. Evropská komise napsala kanadské vládě, že pokud Kanada nezruší do konce roku víza pro Čechy, odpoví EU protiúderem v obchodní nebo hospodářské oblasti. Buddhistický uhlobaron Antonín Koláček přerušil cestu po duchovních místech Asie a vrátil se do vlasti prodat polostátní firmě ČEZ za 50 miliard korun Mosteckou uhelnou společnost, jejíž někdejší divokou privatizaci Koláčkem a jeho společníky dnes šetří švýcarská prokuratura pro podezření, že tito správci Mostecké firmu „koupili“ za miliardy, které si předtím tajně a protizákonně „vypůjčili“ z podnikové kasy. Ministr financí Eduard Janota předložil do sněmovny rozpočet na příští rok, který z původního schodku minus 230 seškrtal na minus 157 miliard korun.
O Maďarsku se hovoří jako o odstrašujícím příkladu zadlužení, ale oni mají veřejný deficit ve srovnání s námi na poloviční úrovni – takže bych se jim za ty řeči o maďarizaci našich účtů měl skoro omluvit, řekl předtím Janota týdeníku Euro. V Týně nad Vltavou zabil výbuch v domě s pečovatelskou službou ženu. Vyšlo najevo, že na právnické fakultě v Plzni se udělovaly tituly za kompletně opsané disertační práce. Letošní Seifertovu cenu získal Ludvík Kundera. V Lomnici se utkali nejlepší stromolezci. Plzeňský Prazdroj začal testovat zařízení, kterým se dá čepovat pivo do kelímků zespoda přes dno a deník Právo o tom přinesl zprávu s titulkem „Pivní revoluce“. Gustav Mahler se stal čestným občanem Jihlavy.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2096

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte