2009-146-mobr-hulovanahled.jpg
2009–146-mobr-hulovanahled.jpg • Autor: Respekt

2009-146-vobr-hulova.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Balíček zabalený v papíru se na nemocniční posteli úplně ztrácel. Ten balíček je naše babička. Už jsem o ní před pár měsíci jeden sloupek psala. O přísném režimu každodenních činností, které udržovaly babičku v neustálém spěchu. Návštěva městské knihovny, pořad, který čekal červeně zaškrtnutý v televizním programu, vždy ve stejnou hodinu dvakrát denně bylinkový čaj. Teď má babička přes obličej papír, je zahrnutý až dozadu pod hlavu a nohy, ruce, všechno má u těla jako mimino v zavinovačce, jako zámotek motýla. Chtěla bych věřit, že se jen vydala kamsi na cestu a později že se setkáme. Ale byla by to ona, kdo by se mi vysmál. Potom nic přece není, říkávala.

Žertovala až do konce. Přestože oči jí šly otevřít už jen ztěžka, většinu času spala a tělo oslaboval kašel, ještě předposlední den jsme si prohlíželi fotografie. Potom nikdo neví nic, až pak nad ránem volali mámě. Do nemocnice jsem přijela ještě s bráchou a čekal nás tu tenhle papírový balíček.

Na co jsi myslela? Jaké to bylo? Prý se to pozná podle výrazu tváře, krabacení vrásek. Odhrnuji papír. Nejdříve se objeví čelo, pak nos, nakonec ústa s bradou, díváme se do obličeje naší babičky. Hladíme jej. Je teplý. Jako spící, jen drobnější. Oddechli jsme si. Snad to bylo opravdu ve spánku, jak říkali oni. Jen ten nos. Má ho nakřivo, jako kdyby dostala jednu v hospodské rvačce. Nevíme proč a je nám trapné se jich zeptat.

Na…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte