0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Editorial20. 9. 20093 minuty

Editorial: Nic se nemění

Erik Tabery • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Erik Tabery • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Když se otřásla zem a Jiří Paroubek oznámil, že nechce předčasné volby, které půl roku prosazoval a jejichž termín krátce předtím dohodl s ostatními, vyvolalo to řadu reakcí. V redakci jsme také chvíli uvažovali o tom, jestli nezměnit obálku, která se měla vztahovat k zakázce století na odstranění ekologických škod. Někteří v redakci navrhovali, ať se úvodní ilustrace nechá a jen se k supům přiřadí titulek související s politickou situací. Pravda, sedělo by to hezky.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pak nám ale došlo, že nejzajímavější na stávající situaci je to, že vlastně připomíná nekonečný vír. Politici se točí dokola, ale uprostřed víru je klid a nic se nemění. Zůstává tak například i již zmiňovaná zakázka, která má ovšem v sobě ukrytých velmi mnoho ale.

Erik Tabery • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Erik Tabery • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Pád předčasných voleb ji neukončil. Jen se vláda

Jana Fischera

bude muset rozhodnout, co s komplikovaným tématem udělat. Jak je to složité, naznačoval i v 

pro Respekt

Karel Schwarzenberg

, jemuž se zakázka připravená jeho spolustraníky z TOP 09 vůbec nelíbí a zdá se mu, že je šitá na tělo jedné firmě. Každopádně článek o tomto projektu od

Jaroslava Spurného

si přečtete na stranách

.

Gigantickou zakázku mají také v sousedním Německu – budují tam solární elektrárnu, která bude druhá největší na světě. Tento projekt nebudí podezření z korupce, ale probouzí zajímavé diskuse. Jde totiž o stavbu budoucnosti, jež z Německa dělá zemi udávající tón v těchto nových technologiích. Reportáž z místa najdete na stranách 26–28 a jejím autorem je Tomáš Lindner.

Když už jsme se dotkli technologií, nemohu nezmínit velmi zajímavý článek týdeníku The Economist o počítačích s 3D obrazovkami, který publikujeme na stranách 66–68. Člověku se stále nechce věřit, jak rychle dokáže technika postupovat. The Economist píše: „Koncem roku se do prodeje dostanou první sériově vyráběné notebooky schopné zobrazovat trojrozměrně a koncem roku 2010 již budou computery s 3D obrazovkami a displeji v nabídce všech společností z první desítky světových výrobců počítačů.“ To, co se dnes vidí jen ve filmech, tak na nás bude brzy koukat z našich vlastních strojů. Je zřejmě opravdu jen otázkou času, kdy nám na dveře zaklepe ET mimozemšťan.

Jak si jistě všimnete o několik stran dále, naše řady rozšířila Kateřina Šafaříková, která se do Respektu vrací po působení v Bruselu, kde byla korespondentkou Lidových novin. Její návrat nás potěšil, protože v Česku nenajdeme novináře či novinářku s lepší znalostí Evropské unie. V našem listě se nebude věnovat jen Unii, ale také domácí politice (ano, tak schopná ona je), což ostatně dokládají i její nynější texty. Na stranách 24–25 je její portrét staronového šéfa Evropské komise Barrosa a na stranách 19–21 je spoluautorkou textu o politické krizi.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, příjemné čtení vám přeje

ERIK TABERY


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].