Respekt_36_09
Respekt_36_09 • Autor: Respekt

Putování zvířat a rostlin po planetě je stále rychlejší a zamotanější. Vědci se přou o to, co všechno nálety nepůvodních organismů v nových domovech mění. A politici hledají společný manuál, který by pomohl zmírnit škodlivé následky nepředvídatelné biologické invaze.

To malé nevábné zvíře při osobním setkání rozhodně nevypadá na globální problém. Přesto patří plzák španělský do pelotonu, jehož sestavu někteří vědci označují jako „jezdce environmentální apokalypsy“. V České republice se věc má tak, že plzák španělský zde patří mezi tzv. nepůvodní invazivní druhy. Ještě nedávno tu nežil, ale dnes už škodí ve velkém, s oblibou požírá například úrodu řepky.

A takových druhů rostlin či zvířat jsou jen v Evropě stovky. Některé proměňují krajinu a utiskují nebo přímo ničí její původní obyvatele, jiné působí obrovské ekonomické škody. Vědci odhadují, že boj o prostor s vetřelci stojí v Evropské unii každoročně přes deset miliard eur. Podle jiných odhadů je to pět procent unijního HDP, což je, pokud jde o podíl na HDP, například víc než v Česku vydáváme na školství. A především: u drtivé většiny invazivních druhů ani zdaleka nedokážeme odhadnout, co všechno nám vlastně mohou provést.

Jekyll a Hyde
Je to dramaticky nová situace. Záměrné nebo…

2009_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte