Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Černý asfalt na konci světa

62_stasiuk_R33_2009_n.jpg
62_stasiuk_R33_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Albánie už není, co bývala, probouzí se k evropskému životu

Na hraničním přechodu Muriqian stálo pár aut, unudění celníci měli na tvářích něco jako úsměv. Nic neprohlíželi, vrazili razítko a kývli, že můžeme jet.

Za hranicí náhle začal provoz, po jakém v Bosně a v Černé Hoře nebylo ani památky: skútry, kola, koňské zápřahy, všichni někam jeli, něco vezli, nesli, jakási komunikace a transportní energie pulzovala na cestě do Škodry.

U vjezdu do města, při základech pevnosti, byl nastálo rozložen cikánský tábor. Před chatrným a děravým mostem se muselo zpomalit a vzápětí se do oken natlačila snědá děcka rozsazená na svých strategických posedech. Mimovolně potlapkávala karoserii, strkala dlaně dovnitř a promlouvala monotónně jako deseti- dvanáctiletí profesionálové. Nebyl to žádný neobyčejný výjev.

Nad nimi se tyčila monumentální pevnost pamatující ilyrské časy teutonských pirátů pod ochranou koruny. Teutoni, usazení ve Škodře, byli postrachem Jadranského i Jónského moře a teprve flotila dvou stovek římských bojových lodí udělala konec jejich nadvládě. Lehce se dá představit, že žebrota ve stínu hradu Rozafa trvá už dva a půl tisíciletí.

Centrum města začíná korzem. Hlavní ulice byla pro auta uzavřena a na chodníky, na vozovku i na kavárenské terasy se vyhrnul dav. Přišli snad úplně všichni obyvatelé, starci, děti z nejodlehlejších předměstí. Tvořili hloučky…

2009_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte