Česká kinematografie se potápí a je nutné s tím urychleně něco udělat

Ve velkém byznysu se to dělá běžně: vláda chce do země nalákat velkou zahraniční firmu, která k nám přinese nové pracovní příležitosti a zvýší domácí obrat průmyslu, a protože o ni mají zájem i jiné státy, svolí se k službičce. Část z nákladů vložených na stavbu továrny firmě vrátí, samozřejmě větší, než jí nabízejí někde jinde. Protože i tak to bude pro zemi hodně dobrý obchod. V českém filmovém průmyslu to ale takhle nefunguje, podobné injekce mu vlády odpírají. Podle čerstvých analýz jsme tak za posledních šest let přišli o sedm miliard korun. A ještě o mnohem víc, protože nejde jen o peníze ze zahraničí, ale také o ty, které by zde mohli za lepších podmínek vytvořit tuzemští tvůrci. Jak je to možné?

Ostuda
V pátek se o tom znovu mluvilo na Letní filmové škole v Uherském Hradišti: filmové podnikání je v kraji opravdu svérázným průmyslovým odvětvím. Točí se v něm sice velké peníze a motají se kolem něj lobbisté podobně jako třeba ve strojírenství, ale na rozdíl od něj dlouho nebyl v nejvyšších patrech české politiky nikdo, kdo by bral filmaře jako vážné partnery do debaty. Stačí se podívat na poslední ministry kultury: o filmový průmysl se pořádně zajímal jen Vítězslav Jandák, což mělo logiku, sám byl dříve jeho aktérem (bez ohledu na úroveň jeho herectví). Dokonce během svého krátkého mandátu protlačil přes…

2009_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1801

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte