2009-68-mobr-56R03intervencen.jpg
2009–68-mobr-56R03intervencen.jpg • Autor: Respekt

2009-68-vobr-56R03intervence.jpg
Fotografie: Obálka knihy – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Kniha Intervence je výběrem článků Noama Chomského z let 2002 až 2006. Vesměs odsuzují americkou intervenci v Iráku, zásahy do palestinsko-izraelského konfliktu a pokryteckou vládní rétoriku.

„Preventivní válka je jenom eufemismus pro agresi,“ píše Chomsky o iráckém konfliktu. Předmluvy Gregga RuggieraPetera Harta si všímají, že prosazovat levicové názory je v amerických médiích skoro nemožné, a Chomsky má jednodušší situaci jenom díky své proslulosti. Zkrátka, Intervence jsou o tom, co všechno Spojené státy udělaly v posledních osmi letech špatně a že jejich vláda je zločinná mašinerie poháněná parou dravého kapitalismu. V českém prostředí jsou to texty někdy až komicky kontraproduktivní a na generace, poznamenané vnuceným blahem socialismu, mohou zapůsobit jako rudá zástava na býka. Vždyť režim, který si pěstuje coby čelného kritika mediální celebritu a prominentního profesora lingvistiky, nemůže být tak beznadějný. Ale hlavně Chomsky nedokáže vidět věci z jiné perspektivy. Například jeho odmítání radarového systému v Polsku a ČR je založeno na domněnce, že USA nemají provokovat Rusko, protože to není fér. Pro své názory se Chomsky stal vzorem protiválečně naladěných Američanů, ale také modlou levicových extremistů, antiglobalistů a odpůrců NATO. S chutí ho cituje Hugo Chávez a jeho slova se výborně hodí všem…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte