60_R29-2009_n.jpg
60_R29–2009_n.jpg • Autor: Respekt

Ladislav Klíma (1878–1928)

60_R29-2009_s.jpg
60_R29–2009_s.jpg • Autor: Respekt
České dvacáté století nezačalo v rovině ducha až s kalendářem, v roce 1901, ale jak s odstupem času víme, přibližně o deset roků dříve – v dobách, kdy Masaryk, Šalda, H. G. Schauer a další začali mluvit a psát o tom, že hledisko pouhého národního prospěchu v duchovní práci nestačí. Odmítli nadále poměřovat politiku a kulturu jen domácím kontextem, což jinými slovy znamenalo, že do ní vnesli mnohem více kritičnosti. Navzdory všem známým peripetiím, jež potom přineslo dvacáté století, tento proud v českém myšlení nikdy úplně nevyhasl. Přicházely nové generace, které kdysi převratné objevy zaváděly stále hloub do každodenní praxe – a dějiny, jež se od té doby vyprávějí, jsou tedy dějinami uskutečněného vlivu.

Co kdybychom však tyto dějiny začali vyprávět od jiného okamžiku? Pokud bychom za „moment zlomu“ označili rok 1904, kdy vyšel první a nejvýznamnější spis Ladislava Klímy Svět jako vědomí a nic, sotva bychom mohli přehlížet legie univerzitních studentů a pokračovatelů (kteří u Klímy prostě až na pár výjimek nebyli). Nešlo tedy o příběh vlivu, ve kterém všichni na sebe navazují a bohabojně pracují, aniž je možné spolehlivě říci, má-li jejich drobná práce ještě jiný výsledek, než že je zaměstná a zbaví nebezpečných myšlenek. Byl by to spíše příběh vlivů, které vstupují do společnosti…

2009_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte