Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Svět

Indonéský zázrak

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Ve středu přijdou k volbám obyvatelé největší muslimské země

Pierre Kansil a jeho žena Sri W. nemohli domů přes třicet let. Pierre odjel v 60. letech z Indonésie do Československa studovat ekonomii, jenže v roce 1965 se v jeho rodné zemi chopil moci generál Suharto. Tento diktátor označil veškerou opozici za komunistickou a studenti z východního bloku se automaticky ocitli na černé listině – nezřídka je čekalo vězení nebo poprava rovnou po příletu na letiště v Jakartě.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Indonéské úřady Kansilovým po čase odebraly občanství a rodina přežívala, jak se dalo. Za normalizace odmítli vstup do KSČ, a jelikož se stýkali s chartisty, Pierre na čas skončil jako řadový dělník. Celou tu dobu nepřestávali nahlas mluvit o tom, že se chtějí vrátit. Jejich sen se téměř splnil v roce 1998, kdy Suhartova diktatura konečně padla.

Od té doby uplynulo jedenáct let a Indonésie se stala třetí největší demokracií na světě po USA a Indii. Informovaný čtenář možná přivykl, že se o islámském světě často píše v souvislosti se sílícím fundamentalismem. Přehršel negativních zpráv však může vést k obecné představě o muslimské zemi jako místu plném strachu a terorismu. O Indonésii to neplatí. Nejlidnatější islámská země s 240 miliony obyvateli (86 procent z nich jsou muslimové) a rozlohou srovnatelnou s Evropou prošla…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.