Kvůli těm jedenácti hektarům půdy je český stát ochoten jít tvrdě na věc. Aby je získal, poslal před lety majitele do vězení, a vyrovnat se za ně nechce ani dnes. Raději dědicům rodinného statku hrozí vyvlastněním.

Souboj Davida a Goliáše. Tak by se dal charakterizovat dlouhý spor statkářky Ludmily Havránkové a státu o směnu pozemků, přes které má vést posledních pět kilometrů dálnice D 11 do Hradce Králové. Majitelka léta upozorňuje úřady, že její půda leží na trase plánované cesty a ona že je ochotna ji vyměnit za jinou. Na její nabídky nikdo neodpovídal, státní mašinerie místo domluvy hrozila vyvlastněním. Až Topolánkův kabinet přišel s věcným návrhem: za „překážející“ pole dá stát farmářce 253 hektarů mimo dálniční trasu. Dohodu stvrdili svým slovem vysocí ministerští úředníci. Ale pak padla vláda.

„Zase se neobtěžovali dát nám vědět. To, že dohoda je neplatná a stát nás přece jen raději vyvlastní, jsme se dočetli až v novinách,“ vzpomíná Ludmila Havránková (61) na konec května, kdy při listování Mladou frontou narazila na proslov nového ministra dopravy Gustáva Slamečky. Čerstvý člen úřednického kabinetu v něm vzkazoval, že jelikož je dohodnutá výměna pozemků pod dálnicí D 11 pro stát nevýhodná, je třeba ji hodit pod stůl a vrátit se k levnějšímu a obvyklejšímu postupu – vyvlastnění.

24_Havrankova04_Stransky_R27_2009_s.jpg
24_Havrankova04_Stransky_R27_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Osudný…

2009_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte