Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Lákání sirény

ODS volá po sjednocení pravice, což je špatný nápad

Mirek Topolánek se rozkročil nad politickou scénou jako Krakonoš nad horami a zvolal: Sjednoťme pravici. Zní to hezky, kdyby záhy nedodal, jak si to představuje. ODS zůstane taková, jaká je, i kandidátku do sněmovny sestaví sama, ostatní ji mají jen podpořit. Šéf občanských demokratů navrhuje něco, co by se v budoucnu mohlo stát noční můrou jak jeho, tak české společnosti.

Zastavit se a dýchat
Občanští demokraté už několik měsíců spokojeně leží na vlně, kterou jim přináší ohlas voličů. Z voleb do Evropského parlamentu se stalo referendum o Jiřím Paroubkovi a celkem výrazně řečené „ne“ odpůrce socialistů posílilo. Úspěšnou kampaň tak nedělala ODS, ale spontánní reakce části veřejnosti. Jak se na diskusních serverech vyjádřili někteří mladí lidé: Nevím, kdo vlastně za ODS kandidoval, ale prostě jsem jim to hodil.

ODS na tuto vlnu sází i nadále a nyní dokonce očekává, že ji nezištně podpoří i ostatní strany. Je tu ale zásadní otázka, proč by to měly dělat, a navíc, co dobrého by to přineslo?

Je třeba si říct jasně, že vstřícnější tvář, kterou dnes ODS má, je do značné míry i dílem menších a donedávna koaličních stran. Dejte je pryč a ta zelenější, evropštější a o něco slušnější ODS zmizí, respektive bude jiná. Až pod vlivem zelených a lidovců začal Mirek Topolánek podporovat…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].