Napjaté finance soukromých penzijních fondů jsou důsledkem krize i českých zákonů

Palcové titulky na první straně Hospodářských novin minulý týden zvěstovaly čtenářům, že v penzijních fondech chybějí aktiva, tedy majetek, ve výši skoro šest miliard korun. Tato zpráva se na první stranu nedostala náhodou. Na penzi si v těchto fondech dobrovolně spoří skoro polovina obyvatel naší země (4,3 milionu), z nichž většina se navíc v těchto dnech dozvěděla o tom, že výnos jejich investic do těchto fondů je pro tento rok bídný. Většina fondů totiž vydělala „kladnou nulu“, a tudíž zhodnotila vklady spořících občanů obvykle jen o desetiny procenta.

Tyto špatné zprávy přišly v době, kdy levicové strany prezentují silný názor, že odvětví „soukromých důchodů“, navrhovaných do jisté míry minulou vládou, je omyl. A naznačuje, že občanům bude nejlépe pod „bezpečnou státní penzí“. To však není pravda. Dnešní problémy českých penzijních fondů jsou z velké části způsobeny jejich špatným nastavením, a nikoliv filozofií soukromého (povinného či dobrovolného) penzijního spoření. I tak jsou však investice občanů do fondů poměrně transparentní, a hlavně do značné míry pod jejich kontrolou. Naproti tomu například pomalejší valorizace státních penzí, vyvolaná krizí (o možnosti nového přerozdělení penzí ani nemluvě), dostává budoucí důchodce do pozice někoho, s jehož penzijními úsporami stát manipuluje, aniž by se tomu…

2009_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte