Nerozumím tomu, proč se v Praze najednou zrušilo tolik přechodů?
Laura Klášterská, Praha


Pro odpověď jsme čerpali z otevřených zdrojů:
Je to celé trochu absurdní. Praha, přesněji Technická správa komunikací, která se o městské komunikace stará, před časem začala rušit přechody s odůvodněním, že jí to přikazuje dva roky stará vyhláška ministerstva dopravy. Podle ní musí být zebra, kterou kříží tramvajová trať, opatřena semaforem. Vládní úřad argumentoval snahou o větší bezpečí chodců. Takové opatření by ovšem v metropoli s hustým provozem výrazně komplikovalo dopravu a navíc vybavit všechny zebry semafory by přišlo draho, takže se magistrát raději rozhodl zbavit bílých pruhů. Radnice spočítala, že vyhlášce podléhá celkem pět set přechodů, a postupně je začala rušit – od začátku května jich po metropoli stihla zrušit asi osmdesát. Jenže mizení zeber vyvolalo velký odpor veřejnosti, která svými názory plnila stránky novin, i občanských spolků jako sdružení Oživení, Pražské matky, kterým vadilo rušení přechodů u škol, či Národní rady osob se zdravotním postižením. Na čelo si klepali také starostové městských částí, kterých se to týkalo, a řada z nich proto raději obcházela vyhlášku. „Rušení přechodů je absurdní, proto jsme se rozhodli, že je likvidovat nebudeme. Když z ulic zmizí, pro chodce je situace ještě horší,“ řekla kupříkladu deníku MF Dnes starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Magistrát tedy začal jednat s ministerstvem dopravy, které později oznámilo, že v případě rušného hlavního města lze udělat výjimku. To je sice dobrá zpráva pro Pražany jako pro chodce, kterým zůstanou stávající zebry a možná se vrátí zpět některé zrušené, nicméně hůř dopadli jako daňoví poplatníci. Celá akce zeštíhlela městskou pokladnu o 800 tisíc korun. Kolik bude stát znovuobnovení zeber, ještě není jasné, ale není divu, že záležitost vedla k poznámkám o „dopravním Kocourkově“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte