32_R21_2009_n.jpg
32_R21_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Číňané vzpomínají na zemětřesení a střízlivějí z loňských nadějí

Silnice do Pej-čchuanu je lemována desítkami autobusů. „Přišli jsme se pomodlit,“ říká jeden z buddhistických mnichů, který stejně jako tisíce turistů z celé Číny přijel vzdát hold obětem loňského zemětřesení. Jen v tomto městě si vyžádalo na pět tisíc mrtvých. Ze samotné obce nezbylo prakticky nic a čínská vláda z ní chce vytvořit muzeum za 340 milionů dolarů. Postaveno má být do čtyř let a jeho součástí bude i zakonzervovaná část zničeného města, aby si lidé navždy připomínali jednu z největších tragédií v historii země.

32_R21_2009_s.jpg
32_R21_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Víc toho ale mnich nestihne říci, všudypřítomní policisté dávají jasně najevo, že s novináři se nikdo nesmí bavit. Skupinka mužů v oranžovém rouchu se po několika minutách vydává na předměstí Pej-čchuanu ležícího v horském údolí. Právě tam vloni zemřelo všech 1300 žáků a 40 jejich učitelů.

Desetitisíce mrtvých, města srovnaná se zemí, tragédie v přímém přenosu. Loňské zemětřesení v provincii S´-čchuan pohnulo celou Čínou. Rok poté zůstávají miliony lidí bez střechy nad hlavou, a také nezodpovězené otázky. Především proč se zřítilo více než sedm tisíc škol, zatímco mnohé jiné budovy včetně vládních úřadů zůstaly stát. A smířit se s tím odmítají zejména rodiče tisíců dětí, které zahynuly v troskách zřícených školních budouv.


2009_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte