Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

4 000 000 000 000

David Marek • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
David Marek • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
David Marek • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
David Marek • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Krychli jednodolarových bankovek vysokou zhruba 157 metrů, dálnici, která by osmkrát obtočila rovník nebo rýži pro celý svět na 10 let by se dalo pořídit za peníze, o které přišel finanční sektor ve finanční krizi. Alespoň tak to vidí Mezinárodní měnový fond ve svém posledním odhadu celkové útraty za prostopášný finanční večírek. Na účtence stojí: čtyři biliony dolarů.

Ve skutečnosti svět přišel o peníze, které nikdy neměl. Hodnota aktiv s podceněným rizikem byla od počátku nižší a nyní jen dochází k tomu, že se smazávají vzdušné zámky, o kterých snili všichni ti, kteří si kupovali natisíckrát semleté hypotéky do šmodrchanců, jimž nerozuměly ani ratingové agentury. Někde jsem četl, že v nejsložitějších případech strukturovaných kreditních produktů bylo možné v pátek odpoledne spustit na výkonném počítači model počítající rizika a v pondělí ráno po víkendu skončilo počítání. Možná jde o nadsázku, ale hezky to ilustruje složitost kreativního finančního inženýrství.

Kdo o tyto smyšlené peníze přijde? Ten, kdo se nechal napálit a půjčil peníze příliš levně na příliš rizikové hypotéky a jiné půjčky. Banky (a tedy jejich akcionáře) to přijde na 2,5 bilionu dolarů. Zatím zaplatily za svůj účet třetinu. Současná finanční krize představuje takovou smršť, že velká část bankovního světa by zcela zmizela, pokud by ztráty měli hradit jejich akcionáři. Jenže banka není sklárna, a aby se předešlo dezintegraci ekonomiky v globálním měřítku, musely přispět na zmíněnou útratu vlády mnoha zemí, resp. obyvatelé těchto zemí, kteří platí daně (nebo je budou platit v budoucnosti). Velká část útraty k zaplacení je ještě čeká. Něco budou schopny zaplatit banky ze svých dalších zisků, ale přesto bude potřeba dodat americkým bankám kapitál za 500 miliard dolarů, evropským dokonce 725 miliard dolarů, pokud by se jejich parametry měly vrátit na úroveň z poloviny 90. let.

Na hedgeové fondy a další investory připadá účet za 1,5 bilionu dolarů. Zatímco bankám draze pomáhá viditelná ruka veřejnosti, na hedgeové fondy se pořádá hon na čarodějnice. Přitom si manažeři a klienti hedgeových fondů musejí na rozdíl od bank pomoci sami. A navrch se jim dostane regulace, která je dále přidusí.

Tím však sčítání nákladů finanční krize nekončí. Akcie bank s sebou strhly i zbytek trhu. Celosvětová tržní kapitalizace firem obchodovaných na burzách klesla od poloviny roku 2007 do dneška o 26 bilionů dolarů. Ze světa se vypařilo bohatství větší než 17násobek hodnoty celé české ekonomiky od Aše až po Hrčavu.

Autor je hlavní ekonom Patria Finance.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].