24A_squoteri_R17_2009_n.jpg
24A_squoteri_R17_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Čeští squateři hledají novou symbiózu s majiteli domů

 

Pronajmu prvorepublikový objekt s luxusním výhledem na Prahu, uprostřed přírody, nedaleko centra, nadčasová architektura, bohatá historie. Zn. Zadarmo. Tak by mohl znít neuvěřitelný (a trochu klamavý inzerát) na téměř stoletou budovu slavných pražských Barrandovských teras. Jeho plné znění by bylo: bez oken, elektřiny, zdi prorostlé břízkami, opadávající fasáda. Zn. Stále zadarmo (tedy pokud bude souhlasit majitel). Zhruba takto už třetí měsíc funguje první česká squaterská realitní kancelář. Milovníkům bydlení v opuštěných budovách se v Česku nikdy moc nedařilo. Jejich odnož se teď pokouší proniknout na scénu s novým nápadem: squateři zkoušejí jít cestou dohody s majiteli nevyužívaných domů, kterých je v hlavním městě stále dost a dost.

 

Každý něco potřebuje
Někomu to může znít drze, ale pokus o dohodu s majiteli je pro stárnoucí generaci prvních squaterů nemístně unylá forma průniku do městského prostoru. Obsazování nemovitostí bez právního titulu začalo na Západě už v 60. letech minulého století. Někde se nezvaní nájemníci nakonec dohodli s majiteli, jinde zasahovala policie. Po radikální vlně zbyla například kodaňská čtvrť Christiania, jejíž členové zestárli a vstoupili do komunální politiky, nebo berlínský obchodní dům Tacheles, jenž je dnes notně vyžilou položkou z bedekru pro turisty.

V 90. letech se hnutí…

2009_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte