2009-757-mobr-37AR152009n.jpg
2009–757-mobr-37AR152009n.jpg • Autor: Respekt

2009-757-vobr-37AR152009.jpg
Fotografie: Známe recept. (Sarkozy a Merkelová, summit G 20) – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Náhlý kolaps americké banky Lehman Brothers na podzim loňského roku šokoval finanční svět a během chvíle se zhroutilo impérium investičních bank, těchto vládců Wall Street. Tehdy se zdálo, že takový otřes přinese rychlou revoluci v architektuře světového finančního systému. Jak je to však dnes, jen o pár měsíců později? Pozornost přitahuje zejména světová krize a finanční sektor se octl na vedlejší koleji – pokud se o něm píše, tak spíše v souvislosti se skandály, jako jsou bonusy za státní peníze pro lidi z managementu finančních institucí.

Trochu historie

Dnešní bankéři nejsou v historii první, kdo způsobil ekonomice problémy. Kolaps hedgeového fondu LTCM v roce 1998 dramaticky rozkýval finanční trhy, kurzová krize jihovýchodní Asie (a také české koruny) nastala jen o rok dříve, finanční a ekonomická krize v Japonsku probíhá od 90. let prakticky dodnes, svou bankovní krizí prošla třeba Skandinávie počátkem 90. let a americká krize malých bank (která vedla k likvidaci 747 z nich) začala ve druhé polovině 80. let.

Příčiny většiny těchto otřesů jsou stále tytéž: špatné ohodnocení rizik ze strany bankéřů, někdy spojené i s nekompetencí, či dokonce hazardem. Další příčinou bývá špatný model regulace části finančního průmyslu, který se státy snaží po každé krizi více či méně úspěšně opravit.

Jenže nastavit dobrou regulaci není tak jednoduché a jako ilustrace…

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte