2009-724-mobr-obama.jpg
2009–724-mobr-obama.jpg • Autor: Respekt

To nejlepší, co můžete příští neděli udělat, je vzít za ruku své menší či větší ratolesti a odvést je na místo, kde bude Barack Obama pronášet svůj projev. Ne, nejde vůbec o to, že by v osobě amerického prezidenta přijel jakýsi spasitel. Ani nemusíte souhlasit s názory, které Barack Obama zastává a které se snaží prosadit v americké nebo světové politice. Nic takového. Po událostech minulého týdne na domácí scéně nám ale náhoda či osud neposílá nic menšího než inspiraci v okamžiku, kdy se na hlavy mnohých z nás snášejí chmury. V osobě amerického prezidenta přijede do Prahy politik, který se v těžkém okamžiku chová tak, jak se od něj očekává a jak se chovat má. Nic více a nic méně. My teď tady doma nejlépe víme, že taková věc není vůbec samozřejmá a že v našich končinách stojí rozhodně za viděnou.

Yes, we can

Barack Obama zdědil Spojené státy v nejhorší situaci od velké hospodářské krize a je jeho povinností pokusit se hrozící katastrofu odvrátit. Američané to od něj očekávají a on tak svůj úkol podle všeho také chápe. Jenomže nejde jenom o to, že má nějaký plán a ten se teď snaží co nejrychleji realizovat. Stejně tak zjevně rozumí tomu, že jeho návod k řešení krize je z definice kontroverzní, jako se liší už samotné názory na příčiny krize. Funkcí lídra v takovou chvíli není jenom prosadit…

2009_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1758

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte