2009-680-mobr-14R13AlbrechtPetr-webn.jpg
2009–680-mobr-14R13AlbrechtPetr-webn.jpg • Autor: Respekt

2009-680-vobr-14R13AlbrechtPetr-web.jpg
Fotografie: Petr Albrecht – Autor: Archiv autora • Autor: Respekt

Petr Albrecht

vystudoval český jazyk a dějepis na Univerzitě Karlově. V minulosti učil na gymnáziích v Příbrami, později vedl Open Gate Boarding School v Babicích u Prahy. Nyní působí jako senior teacher na pražském gymnáziu PORG, kde má na starosti učební plány.

Případ učitelky vlastivědy na pražské základní škole paní Semelové, která je aktivní členkou KSČ a mimo jiné veřejně obhajuje procesy z 50. let jako spravedlivé a správné, a nově i případ učitele jazyků na střední škole v Litvínově pana Reňáka, který je stínovým starostou za Dělnickou stranu, vyvolávají pochopitelně vedle emotivních reakcí také otázky. Otázky po tom, jestli lidé s radikálními názory smějí vůbec učit a kdo jim v tom má nebo může zabránit.

Svým způsobem pohodlným řešením by bylo, kdyby situaci vyřešil soud a následný úřední zákaz. Anebo alespoň rozhodnutí příslušných ředitelek. Ony jsou přece odpovědné za to, co se ve škole děje, tedy i za to, aby učitelé nešířili žádné, natož pak extrémní politické názory. Ani jedna ze stran však zakázána (zatím) není a pravomoci ředitelů a ředitelek jsou, co se týče možnosti propouštět učitele, velmi omezené. Školský zákon říká, že činnost a propagace politických stran není ve škole povolena. Listina základních lidských práv a další zákony zase zaručují práva každého z nás, mimo jiné právo na ideovou svobodu.…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte