Psát o tom, že Topolánkova vláda je v ohrožení, je nonsens, protože je v ohrožení neustále. Ono o to ale vlastně ani nejde. Kabinet v posledních týdnech dostihla odplata za jeho dvě největší „vítězství“: zisk přeběhlíků z ČSSD a uškrcení kauzy Jiřího Čunka. Tyto dva neprůhledné a temné případy omotaly vládní strany jako ostnatý drát, který se při každém pohybu zarývá hlouběji a hlouběji. A rozseknout obě kauzy je zásadnější než otázka přežití vlády Mirka Topolánka.

Buď, a nebo

Přes to, co bylo řečeno v úvodu, si shrňme důvody, které jsme loni, kdy vládě také hrozil pád, uváděli ve prospěch setrvání kabinetu. Je nutná pro zdárné předsednictví EU, důležitá pro americký radar, provádí reformy, bez její existence neprojde Lisabonská smlouva a je zelenější než všechny vlády předchozí.

Jaký je dnešní stav? Předsednictví už míří do druhé poloviny, trochu ztrácí dech a takto by ho zvládla i vláda v demisi; americký radar kabinet stáhl, protože neprojde; reformy ministři sami veřejně odpískávají, Lisabonskou smlouvu bojkotuje stále více a více občanských demokratů stejně jako další ekologické zákony. Naproti tomu vládní skandály se množí a jsou zásadního charakteru.

Co zůstává ve prospěch Topolánkova týmu? Fakt, že jsme v hospodářské krizi, která žádá řešení, a on má celou řadu schopných ministrů. A také jistá obava, že za příští vlády to může být ještě horší.

Sečteno…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2147

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte