V české politice panuje zvláštní mýtus: je to mýtus vzájemného nepřátelství a neochoty se dohodnout mezi ODS a ČSSD. Jistě, pokud jde o okamžitý názor na každodenní politiku jako reformy či radar, tváří se nesmiřitelně. Stejně tak se mohou v parlamentu nevybíravě hádat.

To vše je ale víceméně divadlo pro voliče, rituál, který má strhnout pozornost na tu či onu stranu. Pokud jde však o mocenské výhody a ořezání veřejné kontroly nad mocí, tak se reprezentanti dvou českých nejsilnějších stran spolehlivě ke svému společnému prospěchu dohodnou. Posledním dokladem budiž nenápadné rozhodnutí dolní komory parlamentu z minulého týdne, že do prostoru před vchod do hlavního jednacího sálu nebudou nadále smět televizní kamery.

Nemuselo by jít nutně o důkaz totalitního myšlení. Různé západní parlamenty používají různé přístupy a člověk by poslancům klidně přiznal právo vyhnout se při často dramatickém vybíhání a vbíhání do jednacího sálu kamerám, pokud potřebují. Jenže dosud nikdy jsme od nich neslyšeli, že by to potřebovali. Tak proč tak najednou?

V normální společnosti platí, že každé rušení starých pravidel je dobré vysvětlit, obhájit, abychom se s ním mohli smířit a s klidným spaním přijmout pravidla nová. Poslanecká sněmovna je však podobnými zásadami naprosto netknutá. Ani šéf komise pro práci kanceláře sněmovny Suk, ani předseda sněmovny Vlček, ani provozní šéf sněmovny Kynštetr se neobtěžovali cokoliv vysvětlit,…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte