2009-669-mobr-12-kom-francien.jpg
2009–669-mobr-12-kom-francien.jpg • Autor: Respekt

2009-669-vobr-12-kom-francie.jpg
Fotografie: Ilustrační obrázek – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Francie se vrací do velitelských struktur Severoatlantického paktu. Tuto zprávu před pár dny oznámil prezident Nicolas Sarkozy. Jeho ministr obrany Hervé Morin vzápětí prohlásil, že „do tří let se Francie stane hlavou a svaly Aliance“. Výrok lze vnímat jako tradiční francouzskou exhibici nemožného. Stačí přece porovnat vojenský rozpočet a kapacity americké armády s francouzskou, a je jasné, kdo bude především zabezpečovat funkčnost Aliance. Ministr ale možná nabyl sebedůvěry, neboť na francouzských lodích v posledních letech dobře fungují pece, a nehrozí tak blamáž jako za první války v Perském zálivu. Tehdy se do mateřského přístavu musela předčasně vrátit pýcha admirality, letadlová loď Clemenceau, poněvadž námořníci stávkovali kvůli nekvalitním bagetám.

Morinova slova nám spíš sdělují něco jiného. Že Francouzi konečně dospěli a pochopili své postavení ve světě i v Evropě. Neboli už neberou NATO jako prostředek omezující jejich suverenitu, ale naopak jako spolek, v němž je dobré nejenom být, ale něco pro něj i udělat. Což je oproti minulosti podstatný rozdíl.

Není alternativy

Prezident de Gaulle, jenž odchod z velení NATO inicioval, se nikdy nesmířil s poválečnou ztrátou velmocenského postavení Francie. V době, kdy byla Evropa rozdělená na dva znepřátelené bloky a světovou politiku diktovaly supervelmoci Sovětský svaz a…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte