2009-576-mobr-58elpasoR122009n.jpg
2009–576-mobr-58elpasoR122009n.jpg • Autor: Respekt

2009-576-vobr-58elpasoR122009.jpg
Fotografie: Když to nejde jinak… – Autor: 2Media • Autor: Respekt

Nový snímek Zdeňka TyceEl Paso není dokonalé filmové dílo. Dialogy občas šustí papírem, nevtíravě civilní režie má spíše televizní parametry. Tyto nedostatky mohou leckterého diváka udolat. Což by ale byla škoda, protože za nimi se skrývá silná autorská výpověď, která nemoralizuje, nelakuje skutečnost na růžovo ani neschovává před problémy hlavu do písku.

Nevděčná řehole

V době, kdy se chomutovská radnice chlubí více než sta tisíci podpisy pod peticí schvalující exekuci sociálních dávek neplatičům, přichází do kin film, v němž hraje hlavní roli příběh podobné dlužnice. Tak trochu producentské i režisérské harakiri, zdálo by se. Zdeněk Tyc ovšem vždy rád plaval proti proudu. Se střídavými úspěchy. Už od jeho celovečerního debutu Vojtěch, řečený sirotek (1989) je nejvlastnějším tématem jeho filmů rebelantství, svobodomyslnost nebo odlišnost. Záhadný cizinec v podání skvělého Petra Formana tehdy v poetické, na postupy české nové vlny odkazující tragédii, zasazené do doby těsně po druhé světové válce, zčeřil vody v nepřístupné komunitě jihočeské vesnice.

Romantické outsiderství, existenciální rozjitřenost a pocit výlučnosti jsou pak životním programem protagonisty generačního filmu Žiletky (1992), z něhož dnes přežila hlavně hudba Filipa Topola. Komerční a kritický neúspěch frašky UŽ (1995), za kterou dostal Plyšového lva…

2009_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte