Ještě do Silvestra minulého roku to v Rusku vypadalo, že parlamentní volby, které v zemi proběhly těsně před vánočními svátky, byly vcelku běžným zahřívacím kolem pro volby prezidentské, plánované na léto roku 2000. Ruští komunisté ztratili poprvé v novodobých dějinách Ruska možnost blokovat Státní dumu. A rázný premiér Vladimir Putin, sázející na vyhrocený patriotismus a vládu tvrdé ruky, dosáhl skrze nečekaný úspěch „vlasteneckého“ prokremelského bloku Jednota vrcholu své popularity. To, že jsou volby součástí širšího plánu, jak v Kremlu ještě do konce roku rychle skončit Jelcinovu prezidentskou éru a vše vsadit na momentálně nejvýhodnější kartu Vladimira Putina, tušil ovšem v den voleb málokdo.

Marnost nad marnost

Moskevská podnikatelka Taťána Fjodorovna Gorjačevová (53) dostala do vínku průbojného ducha. Ve své krejčovské dílně nedaleko centra ruské metropole zaměstnává již několik let tři švadleny a stále se snaží vymýšlet inovace. Tou poslední je malý barevný katalog „Moda“, který zdarma zasílá vybraným zákaznicím. Zájem je velký, ale přesto není majitelka příliš spokojena. „Byla jsem vždycky ten poslední, kdo by nadával, ale bez úplatku už dnes nekoupíte ani kvalitní krejčovské nůžky,“ vypráví znechuceně. V předchozích parlamentních volbách v roce 1995 volila reformní hnutí Jabloko Grigorije Javlinského, podle svých slov poslední slušnou stranu v Rusku. Letos se podle ní situace změnila. "Znechutila mě neuvěřitelně negativistická a podlá…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte