Před pár lety to vypadalo, že ta berlička zdejší vysokoškoláky už brzy přestane zajímat. Země vstoupila do Evropské unie a populární výměnný program Erasmus, díky němuž desetitisíce z nich dostaly šanci strávit pár měsíců na evropských univerzitách, se zdál být za zenitem. Stipendia klesla, výběr evropských škol nebyl nijak oslnivý a členství v Unii vzbuzovalo představu, že studenti budou ze všeho nejvíc jezdit do Evropy pracovat. Vývoj šel ale jinudy: loni, deset let po startu akce, vyjelo ven rekordních 5000 místních vysokoškoláků. A těch zhruba 300 milionů, jimiž zdejší daňoví poplatníci a Evropská unie podpořili jejich cesty za poznáním, vypadá jako opravdu dobrá investice.

Změna je nutná

Pro Jarku Milfordovou to byla jasná volba. Když se studentka genderových studií na Fakultě humanitních studií UK před dvěma lety rozhodovala, kde by chtěla strávit následující semestr, vyhrálo to Norsko. Tedy země, kde má studium měnících se rolí žen a mužů silnou tradici.

Samozřejmě ji přepadaly i pochyby: Oslo patří mezi nejdražší města na světě, takže z měsíčního stipendia 400 eur, které dostala v rámci výměnného programu Erasmus, by se to nezvládlo. Jarka to vyřešila s pomocí tzv. Fondu mobility, tedy doplňkovým stipendiem, o které požádala na své mateřské fakultě. Dostala dalších třicet tisíc korun. „Musela jsem se uskromňovat. Vezla jsem si dost jídla z domova, taky jsem si ho vyžádala od všech známých, kteří mě jeli…

20088-vobr-20088-mobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20088-vobr-20088-mobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte