0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Společnost13. 12. 20085 minut

Zůstáváme ve Strašnicích

Tvrzení, že Česko je softwarovou velmocí, možná někoho překvapí. V oboru antivirových programů to ale platí doslova. A asi nejlépe to sedí na pražskou firmu Alwil.

Astronaut
 
Author: Respekt
Author: Respekt
Fotografie: O prodeji firmy jsme nikdy neuvažovali. - Autor: Matěj Stránský
Author: Respekt
Fotografie: O prodeji firmy jsme nikdy neuvažovali. - Autor: Matěj Stránský
Fotografie: O prodeji firmy jsme nikdy neuvažovali. - Autor: Matěj Stránský Author: Respekt
↓ INZERCE

Tvrzení, že Česko je softwarovou velmocí, možná někoho překvapí. V oboru antivirových programů to ale platí doslova. A asi nejlépe to sedí na pražskou firmu Alwil. Její antivir avast! je jedním z nejúspěšnějších a nejrozšířenějších výrobků české firmy v celosvětovém měřítku – dnes ho na planetě používá zhruba sedmdesát milionů lidí. Historie avastu navíc obsahuje místní verzi klasických příběhů z garáží, v nichž talentovaní studenti kdysi zakládali dnešní mamutí počítačové firmy.

Program ve stínu

Zakladatelé Alwilu, Pavel BaudišEduard Kučera, se potkali jako čerství absolventi techniky v osmdesátých letech minulého století ve Výzkumném ústavu matematických strojů. Toto v počítačových kruzích legendární pracoviště znamenalo pro své zaměstnance oázu v komunistickém světě. Prehistorie softwaru se tu prolínala s tehdy spíše nevídanou myšlenkovou volností. Pracovalo tu několik chartistů (třeba Jan Sokol nebo Václav Žák), protože komunisté zjevně nepovažovali vývoj softwaru za ideologicky podstatnou oblast.

Nepotřebujeme Silicon Valley. Je tam drahý nájem.„Bylo tam hodně chytrých lidí a dostatek volného času,“ vzpomíná na začátky v ústavu Pavel Baudiš. A přestože sem technologické novinky přicházely se zpožděním, nebyl zas…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc