0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ve hvězdách13. 12. 20084 minuty

1938: Šach mat, pánové

Američanka Gisela Khan Gresserová, která zemřela právě před osmi lety, byla jednou z prvních šachistek, které se osmělily vystoupit z ženských kroužků a utkat se s nejlepšími hráči opačného pohlaví.

Letité zoufání nad nedostatkem žen v české politice nám může zpříjemnit jedno zjištění: jsou disciplíny, které jsou na tom ještě hůř. Nemáme teď na mysli profesionální box nebo zásahové policejní sbory, kde se přítomnost něžného pohlaví příliš neočekává. Pod drtivou nadvládou mužů zůstává i jedna fyzicky veskrze nenáročná činnost – šachy. Mezi sto nejlepšími velmistry planety najdeme v současné době jedinou ženu, Maďarku Judit Polgárovou. Američanka Gisela Khan Gresserová, která zemřela právě před osmi lety, jí kdysi vyšlapala cestu. Byla jednou z prvních šachistek, které se osmělily vystoupit z ženských kroužků a utkat se s nejlepšími hráči opačného pohlaví.

Mořská inspirace

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Psal se rok 1938 a na zaoceánské lodi směřující z Evropy do New Yorku byla nuda k uzívání. Gisela Gresserová, vracející se domů, už přečetla všechny časopisy a nevěděla co dělat. Když jí padla do oka šachová učebnice na stolku spolucestujícího, sotva ji asi napadlo, že právě přichází zlomový okamžik jejího života. Manželka úspěšného právníka a matka dvou dětí žila poklidný život bez velkých ambicí. Věk, kdy obvykle poprvé zazáří budoucí šachoví velmistři, měla dávno za sebou – bylo jí dvaatřicet. Ostatně šachy hrála Gisela naposledy v dětství a i tehdy jen příležitostně. Když jí však spolucestující půjčil šachovou příručku, svět kostkovaných nákresů, rozmanitých zahájení a bojových strategií ji okamžitě okouzlil. Na souš…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc