Onoho pátečního dopoledne koncem loňského listopadu padala v Zrcadlovém salonku pražského Černínského paláce docela silná slova. Slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel právě dovysvětloval pozvaným diplomatům a novinářům, jak hodlá jeho země pojmout půlroční předsednictví Evropské unie. V tu dobu už bylo jasné, že dvoumilionové Slovinsko bude muset řešit nejzašmodrchanější problém současné Evropy – rozhovory o budoucnosti Kosova skončí nezdarem, odtržená srbská provincie vyhlásí nezávislost, Srbsko zahájí odvetné akce a do hry se zapojí Rusko, OSN i Spojené státy.

Dimitrij Rupel ale nastávající mele čelil s klidem. Hlavním srbským problémem je ekonomika, říkal. Zatímco před dvaceti lety měla Jugoslávie příjem na hlavu asi 3000 USD ročně, dnes se Slovinsko jako člen Unie vyšvihlo na 35 000 USD, zatímco Srbsko má stále stejně. Je tedy v jeho zájmu smířit se s realitou, vyřešit své vztahy s odtrženou provincií a vstoupit do EU. Ve sjednocené Evropě, kde už dohromady ani žádné hranice neexistují, se pak jednou zase může s bývalou provincií setkat, podobně jako Češi se Slováky, sudetští Němci s Čechy nebo třeba Španělé s Gibraltařany.

Pak pronesl jasné slovo srbský velvyslanec v Česku Vladimir Vereš. Je pravda, že většina Srbů chce do Evropské unie. Trápí je chudoba, chtějí cestovat, pracovat a studovat na „Západě“. To ale není důležité. „Pokud má Srbsko přijít o část svého historického území…

20085-vobr-20085-mobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20085-vobr-20085-mobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1664

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte