2008-2535-mobr-38Avarianta03R472008n.jpg
2008–2535-mobr-38Avarianta03R472008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2535-vobr-38Avarianta03R472008.jpg
Fotografie: Proměna pod Sněžkou – Autor: Kateřina Malá • Autor: Respekt

V Krkonoších to už dlouho vypadá, že se postupně změní v jakési podivné sídliště. Výhled na hřebeny zastiňují shluky apartmánových domů usilujících o image prestižní adresy. Zahraniční turisté utíkají, protože mnohde si drzí číšníci v hospodách účtují za průhledného turka to samé, co jejich o několik stupňů vřelejší alpští kolegové za solidní espreso.

Obava, že se zdejší na české poměry jedinečná příroda stane jen kulisou pro podivné developerské plány, je však asi přece jen trochu předčasná. Dva roky od posledních voleb naznačují podstatnou změnu. Noví lidé na radnicích horských městeček se pomalu začínají bavit se šéfy z Krkonošského národního parku i místními obyvateli o tom, kam by se měl vlastně vývoj ubírat. A jejich rozhovory naznačují razantní obrat k lepšímu.

Krása Horizontu

Jeden z obrazů budoucnosti nabízí pohled do Pece pod Sněžkou. Toto městečko, zřejmě i díky poněkud odlehlejší poloze pro pražskou klientelu, na rozdíl od Špindlerova Mlýna nebo Harrachova, přece jen trošku uniklo stavebnímu rozmachu posledních let. Ale hlavně: radnice v Peci při debatách o budoucí podobě města spolupracuje s věhlasným architektem Romanem Kouckým. Ten je známý jako provokativní zastánce moderní architektury (zároveň ale ve svých zakázkách prokazuje cit pro její kombinaci s historickými stavbami). Nyní v Peci připravuje nový územní plán. A své pověsti…

2008_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte