Až budeme chtít jednou vědět, jak to vypadalo, když se komunisti vrátili k moci, tak tady je odpověď: docela banálně. Na webových stránkách Moravskoslezského kraje, kde se tahle historická událost stala, informuje ještě několik dní poté nejčerstvější tisková zpráva o tom, že „oprava silnice číslo 477 je u konce“, zatímco o novém složení krajské rady si nešlo přečíst nic. Premiér ČSSD, která komunisty do exekutivy pozvala, v rozhovoru pro MF Dnes prohlašoval, že lidé si zvyknout na vše, takže i na komunisty. A krajský vyjednavač Lubomír Zaorálek zase vysvětlil, že komunisti na krajské úrovni „nejsou prostě nijak nebezpeční“.

Přitom na severní Moravě si sociální demokracie jako jasný vítěz krajských voleb mohla vybrat ze tří koaličních partnerů – ODS, lidovců a komunistů. Jejich vyjednavači – bývalý komunista Jaroslav Palas spolu s někdejším reprezentantem modernizačního, antizemanovského křídla ČSSD Zaorálkem – se nakonec kvůli nedůvěře a osobním animozitám s lidmi z jiných stran rozhodli právě pro komunisty a historicky poprvé od pádu železné opony je uvedli do české exekutivy. Jejich novým kolegou v krajské vládě tak bude třeba i tajemník národního výboru v Ostravě z 80. let Josef Babka. Nejde ale jen o severní Moravu: komunisti vstupují do vlády i v Karlových Varech, zatímco ve středních Čechách, na Vysočině a v Plzni podpoří jednobarevnou vládu sociální demokracie. V…

2008_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2204

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte