Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Na pozvání

Zmizík proti sprostotám

V poslední říjnový den oznámili provozovatelé jednoho z nejrespektovanějších českých zpravodajských serverů Aktuálně.cz, že začínají důsledně administrovat (jejich termín) diskuse pod všemi články.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Pavel Kosatík - Autor: ISIFA • Autor: Respekt
Fotografie: Pavel Kosatík - Autor: ISIFA • Autor: Respekt

Pavel Kosatík

(1962) je historik. Mezi jeho nejznámější knihy patří Jan Masaryk: pravdivý příběh, „Ústně více“ – Šestatřicátníci či Ferdinand Peroutka, pozdější život (1938–1978), za kterou získal Cenu Toma Stopparda a Cenu Nadace Český literární fond za nejlepší knihu roku 2001.

V poslední říjnový den oznámili provozovatelé jednoho z nejrespektovanějších českých zpravodajských serverů Aktuálně.cz, že začínají důsledně administrovat (jejich termín) diskuse pod všemi články – nejenom tedy pod osobnostními blogy jako dosud, ale i uvnitř zpravodajských sekcí z domova, ciziny atd. Piditéma týkající se jednoho konkrétního provozovatele a jediného rozhodnutí učiněného v rámci kompetence? Myslím si, že ne.

Takzvané diskuse na českém internetu mají špatnou pověst už mnoho let. Píše-li se o nich, pak skoro vždy jako o prostoru, jehož atmosféru určuje úzká vrstva psychopatů, kteří si v neregulovaném prostoru veřejně a současně i anonymně (tedy bez odpovědnosti) hojí ego tím, že distribuují mezi bezúhonné lidi své sprostoty. Za diskuse už se tyto výměny výkřiků vlastně ani nepovažují, podobně jako člověk neočekává, že si podebatuje v laciné hospodě nebo v kotli na stadionu: tam všude se přichází i odchází s jedním a tím samým, hotovým. Webu, který stojí o slušné čtenáře, by přirozeně nevadilo, kdyby se mu tito lidé širokým obloukem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].