Bezpochyby nastala chvíle, kdy by měl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil začít uvažovat o odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Desítky právě prozrazených telefonátů mezi šéfem jejího sekretariátu Josefem Pavlíkem a „kmotrem“ zdejšího propojení politiky s podsvětím Miroslavem Šloufem jsou poslední kapkou v řadě pochybných činů úřadu Renaty Vesecké. Ale ministr musí jít ještě dál. Pokud neřízne do zdejšího systému státního zastupitelství, dopadne nástupce Vesecké stejně bledě jako ona a její předchůdci.

Na skleničku, Pavle

Nechme chvilku stranou šloufovské telefonáty a řekněme si jiný dnes odhalený příběh. Znalci si možná ještě vzpomenou, jak musela odejít z funkce předchozí nejvyšší žalobkyně Marie Benešová: odvážila se hnát k odpovědnosti svého šéfa. Ministr spravedlnosti Pavel Němec totiž za zcela nejasných okolností vydal do Kataru člena tamní královské rodiny souzeného v Česku za pohlavní zneužívání školaček, i když – jak tvrdili protestující profesionálové – musel vědět, že to de facto znamená potentátovu beztrestnost. Vzniklo podezření, že si tím Němec řešil nějaké své osobní zájmy (jeho přítelkyně na Arabském poloostrově rozsáhle podniká v turistickém průmyslu), Benešová na něj za to tehdy podala trestní oznámení a on ji obratem zbavil funkce. To je známá část historie; a teď novinky.

Je to…

20084-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 61 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20084-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 61 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte