2008-1829-mobr-52AR342008n.jpg
2008–1829-mobr-52AR342008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1829-vobr-52AR342008.jpg
Fotografie: Solidní kapitalista versus režimní prominent: překvapivá shoda. (Bathory a Osvobození Prahy) – Autor: Bontonfilm • Autor: Respekt

Krvavá hraběnka Báthoryová láme rekordy v domácích kinech – zatím ji vidělo bezmála půl milionu diváků. Na Jakubiskův film chodí mladí i staří, intelektuálové i příznivci romantiky či akčních filmů. Je znát, že u nás dlouho chyběl „opravdový“ český film: velkoryse pojatý, dobrodružný, kostýmní. České filmy vznikají většinou jakoby na koleně a posledním opravdu drahým snímkem byl Svěrákův Tmavomodrý svět. Takže Bathory je hit a vidět se musí, třebaže recenze jsou vlažné a u východu z kina bývá od diváků slyšet, že to byla nuda a že ve filmu nakonec nic není vidět – žádný pořádný sex, žádné efektní vraždy, žádné napětí.

Jenže touha po velké podívané s českými herci a dobré PR dělají své: na Bathory se stojí fronty a nejspíš ještě dlouho budou.

Jízda ve zpovědnici

Legenda o Čachtické paní se dá zpracovat různě – od dramatu ve stylu Davida Lynche až po dokument. Jakubisko říká, že ho téma fascinovalo svou mnohoznačností: vrah, či oběť? Co se vlastně v Čachticích stalo? Jaká žena to byla a v jaké době žila? Jenže ambici něco originálního vyslovit převálcovala ambice být první, největší, nejdražší. Výsledkem je velká nuda a prázdnota. Když Erzsébet Báthoryová konečně uhoří, zmocní se nás pocit, že film trval aspoň čtyři hodiny, přestože má jenom dvě dvacet.

Jisté…

200834-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200834-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte