2008-1581-mobr-50R29maska2008m.jpg
2008–1581-mobr-50R29maska2008m.jpg • Autor: Respekt

2008-1581-vobr-50R29maska2008.jpg
Fotografie: Obálka knihy. – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Napsat historickou knihu, která se podobá spíše filmovému scénáři, je vskutku odvážným činem. Švédský historik a spisovatel Peter Englund (1957) je však nejen skvělým vypravěčem, ale především experimentátorem. Jeho tři nejznámější knihy, z nichž dvě již vyšly česky (Nepokojná léta. Historie třicetileté války; Nepřemožitelný. Historie první severní války), jsou příběhy vystavěné na postavě fiktivního soudobého pozorovatele, vypravěče, vojáka, grafika a kreslíře Erika Dahlbergha. Englund v nich došel na samou mez psaní historie jako románu. Dějiny se mu pod rukama mnohdy mění v epos, v němž sny a realita splývají vjedno.

Ve Stříbrné masce, kde zpracovává život královny Kristiny, se však vymezuje vůči svým starším velkolepým freskám. Odvrací se od rozmáchlého celku k drobným detailům a podává je jako literárně skvěle vystavěné etudy – jakési glosy k tématu.

Proti proudu

Experimentátor Englund zavrhuje klasickou chronologickou linii a místo ní předkládá mozaiku z epizod a motivů, jež prostupovaly Kristinin život. Jakousi kostru zde představuje její vztah k divadlu. Jak ve Švédsku, tak později v Římě byla královna divadelní mecenáškou a pokoušela se (spíše neúspěšně) přivést na jeviště i ženy. Právě na základě její lásky k divadlu Englund analyzuje Kristininy sklony k teatrálnosti a velkým gestům. Přenášela je na pole praktické politiky 17. století,…

200829-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200829-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte