Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Česko

Tak se předveďte

Přes sto tisíc uchazečů v těchto dnech přichází k branám univerzit a usiluje o přijetí. Podle převažujícího mínění vysokoškolských kantorů však nemá na studium nárok zdaleka každý.

Přes sto tisíc uchazečů v těchto dnech přichází k branám univerzit a usiluje o přijetí. Podle převažujícího mínění vysokoškolských kantorů však nemá na studium nárok zdaleka každý. Drtivá většina adeptů tak i letos musí projít sítem testů a pohovorů. Byli jsme se podívat na to, jak to vypadá v praxi.

Posezení na dlaždičkách

Patnáctka zájemců o studium indologie na Karlově univerzitě posedává na zemi před dveřmi, za kterými je ukrytá zkušební komise. Dlaždičky sice trochu studí, ale mladým pánům a dámám nic jiného nezbývá. Těch pár židlí, které jsou na chodbě k dispozici, je už dávno obsazených. „Ty jo, byli na mě docela drsní,“ oznamuje všem svoje pocity z přijímacího pohovoru Bára. „Chtěli po mně vyjmenovat latinsky pády,“ říká. Reakce přichází okamžitě. „Rychle, jak to je – nominativ, genitiv, dativ…“ snaží se narychlo patnáct kandidátů studia oprášit své gymnaziální znalosti. Ty rozhodnou, kdo z čekající patnáctky bude letos ke studiu na Karlově univerzitě připuštěn.

„Zajímá mě indická kultura, náboženství, mýty,“ vysvětluje maturantka Lucie Křesťanová, proč chce další tři roky svého života zasvětit studiu exotického jazyka. Tento týden sem přišla podruhé – už včera se pokoušela proniknout k indologii přes přijímačky na tamilštinu. Dnes ale musí absolvovat celé kolečko znovu: předložit občanku a maturitní vysvědčení, poté…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.