Když se v roce 2005 vládnoucí barmští generálové rozhodli přesunout hlavní město z Rangúnu, největší metropole země, do odlehlého, nepřístupného Neipyijta, vyvolalo to stejné nepochopení jako mnoho jejich dalších politických kroků. Mezi lidem se šuškalo, že se vláda řídí radou věštců, kteří Rangúnu prorokovali povstání a neštěstí.

K povstání došlo loni v září. Bylo velmi rychle potlačeno armádou, která neváhala střílet do bezbranných protestujících. Nyní je tu přírodní katastrofa, která překonává i ty nejhorší představy: cyklon, který si vyžádal desetitisíce lidských životů, zanechal statisíce Barmánců bez střechy nad hlavou a způsobil, že milionům dalších hrozí nemoci a hladomor. Podobně ničivá byla v posledních letech pouze vlna tsunami, která zasáhla Asii v prosinci roku 2004, a zemětřesení v Kašmíru v říjnu 2005.

Nemusíte věřit astrologii, abyste viděli základní pravdu, která se za pověstmi o věšteckých proroctvích skrývá. Zatímco pracovníci humanitárních organizací čekali na víza, junta se handrkovala o dovozní cla na nezbytné prostředky k přežití. To je zločin.Tento vládnoucí režim se totiž stará více sám o sebe než o svůj lid. Nepřipravil obyvatelstvo na blížící se nebezpečí, přestože byl předem varován. Vojáci loni v září dokázali velmi pohotově reagovat na protesty vedené mnichy, ale v době, kdy lidé bojovali s ničivými následky cyklonu, smrtí a zraněními, po nich nebylo několik dní ani vidu, ani slechu.

200820-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200820-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte