Slovensko zřejmě podniklo rozhodující krok na cestě k zavedení eura. Evropská komise i Evropská centrální banka přes řadu výhrad konstatují splnění požadovaných kritérií a doporučují přijetí Slovenska do tohoto „elitního klubu“. K tomu, aby byla rozlučka se slovenskou korunou nevratná, zbývá projít několika – pro dealery bank spekulujícími na konečný konverzní kurz – velmi vzrušujícími týdny završenými souhlasem zástupců členských států.

Kdo by to čekal

Slovensko se tak prvního ledna příštího roku stane svým způsobem první transformující se ekonomikou, která přejde na euro (Malta a Kypr jsou spíše stabilizované a relativně bohaté země, podobně jako malé Slovinsko, jehož ekonomika je navíc nepříliš liberální). Je to nemalé překvapení, protože Slovensko nikdy nepůsobilo jako favorit. Jasnými kandidáty na tuto pozici byly pobaltské země, deklarativně o ni usilovalo i Maďarsko a koneckonců také Česko bylo – až do volební kampaně v roce 2006 – pro zavedení eura v letech 2009 či 2010.

I přes dnešní obavy řady slovenských politiků z eura (včetně těch opozičních, kteří cestu k němu nastartovali) je to, čeho Slováci dosáhli, velkým úspěchem. Především politická reprezentace, zřejmě z popudu centrální banky, přijala tento cíl za svůj a tvrdě na něm pracovala. Jen málo na tom změnily volby a příchod nové vlády, která si svou popularitu budovala na tvrdé kritice své reformní předchůdkyně. Dalším podstatným krokem…

200820-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200820-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte