Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Univerzální jazyk čísel

Umění zacházet s čísly je zvláštní věc. Maďar Pál Erdős měl ve zvyku cestovat po světě a stavovat se na krátkou návštěvu u svých kolegů matematiků.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Číslo je symbol srozumitelný na celém světě. (Znázorňování čísel pomocí gest, 18. století) - Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Číslo je symbol srozumitelný na celém světě. (Znázorňování čísel pomocí gest, 18. století) - Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Umění zacházet s čísly je zvláštní věc. Maďar Pál Erdős měl ve zvyku cestovat po světě a stavovat se na krátkou návštěvu u svých kolegů matematiků. „Můj mozek je vám k službám,“ prohlásil, poté co s podivuhodnou intuicí nadhodil problém, u něhož se hostitel, aniž si toho byl vědom, již ocitl na půl cestě k řešení. Společně pak řešení nalezli.

Vděční matematici stále ještě v žertu, který už v jejich oboru zdomácněl, používají takzvaná Erdősova čísla. Naznačují pomocí nich, jak blízko se dostali k onomu velkému muži: „Erdős 1“ je označení pro spoluautory, kteří s ním publikovali, „Erdős 2“ pro spoluautory spoluautorů atd. Ale ve vší vážnosti – Pál Erdős se za svůj třiaosmdesátiletý život (zemřel v roce 1996) podílel na vzniku více než 1500 publikací a vytvořil síť, která prostřednictvím jeho spolupracovníků zasahuje nejen do většiny oblastí matematiky, ale také do mnoha jiných oborů – fyziky, biologie, lingvistiky a dalších disciplín.

Maďarský vědec odhodlaný překonávat veškeré obtíže plynoucí z požadavků imigračních úřadů či z jazykové bariéry (pokud se jeho slovní zásoba příliš nepřekrývala se slovníkem hostitele, stačily posunky a vzorce) byl přímo ztělesněním mnoha charakteristických vlastností svého oboru. Matematika vždy překračovala hranice času a prostoru více než většina ostatních druhů poznání. Genialita…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.