2008-570-mobr-48AR112008n.jpg
2008–570-mobr-48AR112008n.jpg • Autor: Respekt

2008-570-vobr-48AR112008.jpg
Fotografie: Zkuste se obrátit na Evropskou unii. (Francouzská ministryně pro lidská práva Rama Yadeová s Ayaan Hirsí Alí – vpravo) – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Sál bouřlivě tleská, půvabná sedmatřicetiletá žena stojí na pódiu mezi francouzskou ministryní pro lidská práva Ramou Yadeovou a filozofem Bernardem-Henrim Lévym. Ayaan Hirsí Alí přijíždí 11. února 2008 do Paříže a francouzské autority jí k tomu pořádají tiskovou konferenci.

Byla zařazena mezi stovku nejvlivnějších lidí světa, navrhli ji na Nobelovu cenu míru, v Nizozemsku ji zvolili poslankyní a poslední dva roky pracovala v prestižním Americkém podnikatelském institutu. To všechno pro ni ale v důsledku neznamená vůbec nic. V únoru v Paříži pokorně prosí o pomoc.

Tenkrát v Africe

Ayaanin útěk před smrtí začal před čtyřmi lety. Tehdy byl v nizozemské televizi odvysílán krátký film Podřízení, který popisoval ponižování a týrání muslimských žen. Scénář k němu napsala Hirsí Alí. Režisér snímku Theo van Gogh byl krátce na to brutálně zavražděn a pozornost radikálních islamistů se poté soustředila i na Ayaan. Nizozemská vláda financovala její ochranu do října minulého roku, další výdaje (asi 2 miliony eur ročně) už odmítla. Ani Spojené státy ji chránit nechtějí. Francie jí neslibuje občanství ani ochranu, místo toho bude prý v Evropském parlamentu lobbovat za vytvoření zvláštního fondu pro lidi, jako je ona.

Z Paříže Ayaan zamířila do Bruselu, kde s prosbou vystoupila před stovkou evropských právníků: &„…

200811-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200811-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte