2007-363-mobr-18A.gif
2007–363-mobr-18A.gif • Autor: Respekt

2007-363-vobr-18A.jpg
Fotografie: Vážení, mám obavu, že támhle jde nový samec. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Když malý Sam zjistil, že nemůže jen tak odejít, popadl židličku a mrštil s ní o zeď. Terapeut jej po chvíli snažení uklidnil a požádal ho, aby splnil jednoduchý úkol. Sam si ale nevěděl rady a tentokrát reagoval tím, že sám sebe několikrát udeřil. „Proč se biješ?“ ptali se ho. „Protože se nemám rád,“ zněla odpověď. Samovi nebyly ještě ani čtyři roky.

Samovým případem se zabývala psychiatrička Alicia Liebermanová, specialistka na dětská traumata. Hovořila o něm během výročního zasedání amerických vědců, jež před několika dny proběhlo v San Franciscu. Sekce, na níž vystoupila, se věnovala reakcím dětí na nebezpečí a chování lidí v rizikových situacích.

Sam vyrůstal v chudinské čtvrti, kde se často ozývala střelba a násilí bylo na denním pořádku. To nejhorší se ovšem neodehrávalo za branami domova, ale přímo pod jeho střechou. Otec se vracel domů jen občas a často pak bil matku i Sama. Dítě se potácelo mezi strachem z otce a obdivem k němu. Chlapec matce vyčítal, že táta není doma kvůli ní, ale když zazvonil zvonek, prosil ji, aby nechodila otevřít.

Sama vyloučili ze dvou různých center předškolní péče, protože ubližoval ostatním dětem a útočil na učitele. „Nevím, kým ten kluk vlastně je,“ řekla psychiatrům Samova matka. „Vyhrožuje mi, že mě zastřelí, a hned nato se ke mně vrhne a chce se mazlit.“ Profesorka Liebermanová (působí na…

20079-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20079-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 914

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte