2007-333-mobr-20A.gif
2007–333-mobr-20A.gif • Autor: Respekt

2007-333-vobr-20A.jpg
Fotografie: Ne aby ses za toho Maa někdy styděl! (Pavel Kohout s manželkou, rok 1958) – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

„Jako bych od vyhazovu z vlasti už nic podstatného nezažil, o nic se nepokusil…“ Tak si stěžuje Pavel Kohout (1928) ve svých nových dvoudílných pamětech, když se zamýšlí nad šest let starou publikací Pavla Kosatíka Fenomén Kohout. Poemigrační etapě dramatikova života totiž publicista věnoval v kritické biografii pouhou šestinu stran. Byl to jeden z hlavních důvodů, které Kohoutovi zavelely, aby se znovu kompletně prohrabal zahradou i smetištěm svého života.

Chtěl po Kosatíkovi „osvětlit zbylé černé díry ve vlastním životopisu“ a navázat na své vlastní „memoáromány“ Z deníku kontrarevolucionáře (1969) a Kde je zakopán pes (1987). Dvoudílná publikace To byl můj život?? je tedy vlastně už třetí Kohoutovou autobiografií.

Zlaté časy v třiapadesátém

Kohoutův život je příběhem nebývale strmého a ideologicky podmíněného kariérního vzestupu a následného pádu. Kdo jiný prošel obdobnou dráhou jako tento někdejší stalinista, později chartista a exulant proti vlastní vůli, jenž v emigraci uspěl a organizoval pomoc těm, kteří byli doma za své názory stíháni, nesměli publikovat, dělat svou práci?

Kohout v publikaci pro zesílení dramatického efektu volí netradiční formu vyprávění. Svého hrdinu, „jemuž se v rodné zemi módně říká kontroverzní“, rozděluje na dvě osoby. On – mladý, chybující, a Já – moudrý, vyrovnaný. Domnívá se…

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte