2007-2200-mobr-29AR452007.gif
2007–2200-mobr-29AR452007.gif • Autor: Respekt

2007-2200-vobr-29AR452007.jpg
Fotografie: Kolik že stojí tahle energie? – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Má to být velká dohoda, při níž se nikdo nebude cítit ani jako vítěz, ani jako poražený. Tak si představuje budoucnost české energetiky předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Oldřich Vojíř (ODS). Toho premiér Topolánek pověřil, aby pro ODS vypracoval základ budoucí energetické koncepce státu a pomohl přesvědčit zelené k souhlasu s dalším rozvojem jaderné energetiky.

Ve stejný čas pracuje pro vládu komise odborníků (nominovaly je parlamentní strany) vedená šéfem Akademie věd ČR Václavem Pačesem. Ta má do poloviny příštího roku dodat nezávislý názor na to, jaké jsou výhledy české energetiky na dvacet až třicet let dopředu. Pak existuje komise při Bezpečnostní radě státu: ta už letos v únoru – hlavně pod dojmem z lednového zastavení dodávek plynu z Ruska – doporučila, aby Česko vsadilo především na jadernou energii a uhelné elektrárny. A konečně na své aktualizované energetické koncepci pracují i úředníci ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Rovněž delegát ODS Vojíř vidí budoucnost hlavně ve stavbě nových jaderných bloků. Postavit by se podle něj měly nejspíš dva, každý o výkonu 600 až 1000 MW (tedy zhruba jako dnešní Temelín). Vojíř tvrdí, že by stavba trvala dvanáct let a stála až 140 miliard korun. Pro srovnání: finská jaderná elektrárna chystaná nyní na ostrově v Baltském moři má mít výkon 1600 MW a má stát…

200745-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200745-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte