2007-2135-mobr-08AR442007.gif
2007–2135-mobr-08AR442007.gif • Autor: Respekt

2007-2135-vobr-08AR442007.jpg
Fotografie: Ten bič si upletli i na sebe. (Českolipští pochůzkáři se svou kamerou) – Autor: Bartoš Günter • Autor: Respekt

Šéf městských strážníků ve čtyřicetitisícovém městě Česká Lípa má od minulého týdne hned dva důvody k radosti. Až doteď vyšuměla až třetina přestupků hlášených jeho lidmi do ztracena kvůli formulce „tvrzení proti tvrzení“. To teď skončí díky revoluční novince v podobě minikamer, na něž budou strážníci nahrávat veškeré své zákroky. A kamery budou zároveň hlídat policisty, zda s lidmi jednají slušně. „Proti videu je každé vykrucování marné,“ usmívá se policejní šéf Antonín Doležal.

Podle pravidel

Touha po zavedení zařízení, které by snímalo policejní práci přímo z klopy uniformy, není úplně nová. Už začátkem roku zkoušeli inovaci v Hradci Králové nebo Tachově. Všude to ale zatím skončilo u pár testovacích přístrojů s rozpačitými výsledky. Česká Lípa se teď rozhodla zkusit to ve velkém: bez digitálního oka už by neměl žádný ze zdejších strážníků opustit služebnu. „O kamerách jsme dlouho mluvili, ale nemohli jsme se přenést přes cenu kolem padesáti tisíc za kus,“ říká Doležal. Nedávno se ale objevila nabídka jednoho dodavatele uniforem. A pár týdnů poté měli strážníci na stole první prototyp. „Je to za lidových deset tisíc,“ pokyvuje vrchní strážník spokojeně hlavou a na ukázku si připevňuje krabičku o rozměrech mobilního telefonu na košili.

Kamera dokáže v denním i nočním režimu…

200744-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200744-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte